gimnazija logo

Pijani čoln, Iluminacije in glasba

Ob obravnavi evropske moderne sta Martin Mittendorfer in Roman Borkovič sošolcem predstavila novoromantičnega pesnika Rimbauda kot vplivnega avtorja, ki je s svojim delom in načinom življenja pomembno zaznamoval številne glasbenike. Martin je razložil njegov vpliv na frontmena skupine The Doors, Jima Morrisona, Roman pa na ameriško vsestransko umetnico Patti Smith.

Rimbaudevo delo nikakor ni obsežno, nastalo je v razmeroma kratkem mladostnem obdobju med njegovim 16. in 20. letom starosti, zato pa je vpliv njegovega dela na moderniste (predvsem nadrealiste), bitnike in sploh na najrazličnejše umetnike 20. stoletja velikanski. Rimbaudevi verzi se citirajo v stripih, glasbenih songih različnih glasbenikov in skupin. Za  Boba Dylana je bila Rimbaudeva poezija vademekum, ki se mu ni mogel odreči na potovanjih ... Nasploh so se nad Rimbaudem navduševali pevci šansonov iz številnih držav.

Priloženi sta datoteki, v katerih si lahko preberete o vzporednicah med Rimbaudom in omenjenima glasbenikoma.