gimnazija logo

Le voyage à Paris (ekskurzija v Pariz)

V četrtek, 27. 10. 2016, smo se z nekaterimi dijaki Gimnazije Piran, učenci OŠ Vojke Šmuc Izola in OŠ Livade Izola odpeljali z avtobusom na petdnevni izlet v Pariz. V prestolnici Francije smo si ogledali najpomembnejše znamenitosti. Povzpeli smo se na 324 m visok Eifflov stolp in na prestižni ulici Champs – Elysées na 50 m visok Slavolok zmage, posvečen več bitkam v francoski zgodovini. Z ladjice na reki Seni smo lahko ob sončnem zahodu občudovali čudoviti Pariz in njegove veličastne stavbe. Obiskali smo znano katedralo Notre Dame, se sprehodili po Latinski četrti in spoznali Panteon. Potem smo občudovali Versajsko palačo, rezidenco francoskih kraljev. Povzpeli smo se na hrib Montmarte, kjer se v vsej svoji lepoti odkriva bazilika Sacré-Coeur in čudovit pogled na Pariz. Na živahnem trgu Place du Terte smo se spomnili nekaterih znanih slikarjev: Pabla Picassa, Salvadorja Dalija ..., ki so pustili vidne sledi, saj je trg še danes znan po slikarski umetnosti. Seveda nismo izpustili ogleda najbolj znanega in obiskanega muzeja na svetu Louvre s svojo osrednjo zanimivostjo, Da Vincijevo Mona Lizo. Na Trgu Miru smo se spomnili giljotine, pariške bede in blišča.

Čudoviti Pariz nam bo vsem za vedno ostal v spominu, profesorjem pa tudi spoštljiv in lep odnos dijakov med samim izletom. Chapeau! Klobuk dol! Hvala dijaki! Merci mes lycéens!

 

                                                         Maša Avsenak Zobec, profesorica francoščine